Duke 314S-2448-10R 48" W Stainless Steel Base 14 Gauge Work Table
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
314S-2448-10R
MPN:
314S-2448-10R
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Duke 314S-2448-10R stainless steel work table features a 48" x 24" 14 gauge Type 300 top with a 10" backsplash and rounded bullnose edge.
  • Stainless steel undershelf for storage and cleaning
  • 48" x 24" 14-gauge stainless steel top for durability
  • 36" working height for ergonomic prep workflows
  • 10" backsplash with marine edge for splash containment
Weight100 LBS
Height36 (H)
Width48 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)24" Deep
Splash Height10" Backsplash
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose Edge
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)48" Wide
ManufacturerDuke
Filter TypeWork Tables
Weight100 LBS
Height36 (H)
Width48 (W)
Depth24 (D)
Depth (front - back)24" Deep
Splash Height10" Backsplash
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)48" Wide
  • Work Tables with Undershelf
Related products
picture
Quantum 3648GY 48" W x 36" D Gray Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelf
Pro IconFree shipping
picture
Univex 1405 8 Oz. Anodized Aluminum Body Manual PattyPress Burger Mold
Pro IconFree shipping
Yanco BA-308 8" W Melamine Rectangular Bamboo Style Plate
Yanco ME-112 12" L x 12" W Speckled Red Melamine Square Mexico Plate