Duke 314S-30120-5R 30" D x 120" W Stainless Steel 14 Gauge Work Table with Undershelf and 5" Backsplash
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
314S-30120-5R
MPN:
314S-30120-5R
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Durable stainless steel work table measures 120" wide, 30" deep, and 36" high. It features a 14 gauge 300 series top with rounded edges and a 5" backsplash.
  • Stainless steel undershelf for storage
  • 5" backsplash protects walls
  • NSF certified for compliance
  • 300 Series 14 gauge stainless top for durability
  • 30" deep for large equipment
  • 120" wide workspace for high-volume prep
Weight245 LBS
Height36 (H)
Width120 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)30" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash Height5" Backsplash
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)120" Wide
ManufacturerDuke
Weight245 LBS
Height36 (H)
Width120 (W)
Depth30 (D)
Depth (front - back)30" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash Height5" Backsplash
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)120" Wide
ManufacturerDuke
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Work Tables with Undershelf
  • Restaurant Equipment
  • Work Tables with Undershelf