Duke 314S-3024-10R 24" W x 30" D Stainless Steel 14 Gauge Open with Undershelf Work Table
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
314S-3024-10R
MPN:
314S-3024-10R
Commercial design services
Duke 314S-3024-10R stainless steel work table measures 24" x 30" with a 36" high frame and 10" backsplash. Made from 14 gauge 300 series stainless steel, it's NSF certified for commercial use and includes a stainless steel undershelf.
  • Stainless undershelf supports organized storage
  • 36" height for ergonomic prep stations
  • Duke 14-gauge stainless top for durability
  • 24" W x 30" D footprint fits tight workflows
  • 10" backsplash with marine edge protects walls
Weight78 LBS
Height36 (H)
Width24 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)30" Deep
Splash Height10" Backsplash
Table Edge TypeSquare / Flat
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)24" Wide
ManufacturerDuke
Filter TypeWork Tables
Weight78 LBS
Height36 (H)
Width24 (W)
Depth30 (D)
Depth (front - back)30" Deep
Splash Height10" Backsplash
Table Edge TypeSquare / Flat
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)24" Wide
  • Work Tables with Undershelf