Duke 314S-3060-10R 60" W Stainless Steel Base 14 Gauge Work Table
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
314S-3060-10R
MPN:
314S-3060-10R
Commercial design services
Duke 314S-3060-10R stainless steel work table measures 60" x 30" with a 10" backsplash and 36" height. It has a 14 gauge 300 series top, stainless steel undershelf, rounded bullnose edge, and meets NSF and CSA standards.
  • Rounded bullnose edge protects hands
  • Stainless steel undershelf for storage
  • Open base design for easy cleaning
  • 60" x 30" NSF-certified 14 gauge stainless top
  • 36" work height for ergonomic prep
  • 10" backsplash with marine edge for spills
Weight131 LBS
Height36 (H)
Width60 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)30" Deep
Splash Height10" Backsplash
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose Edge
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)60" Wide
ManufacturerDuke
Filter TypeWork Tables
Weight131 LBS
Height36 (H)
Width60 (W)
Depth30 (D)
Depth (front - back)30" Deep
Splash Height10" Backsplash
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)60" Wide
  • Work Tables with Undershelf
Related products
picture
Quantum 2172S 72" W x 21" D Stainless Steel Wire Shelf