Duke 314S-36144-10R 36" D x 144" W Stainless Steel 14 Gauge Work Table with Undershelf and 10" Backsplash
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
314S-36144-10R
MPN:
314S-36144-10R
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Duke 314S-36144-10R stainless steel work table measures 36" deep, 144" wide, and 36" high. It has a 14 gauge top with a marine edge and a 10" backsplash. The open base includes a stainless steel undershelf and meets NSF and CSA standards.
  • Stainless steel undershelf for organized storage
  • NSF-certified 14 gauge Type 300 stainless top for durability
  • 10" backsplash with marine edge protects walls
  • 144" wide x 36" deep workspace for food prep
Weight350 LBS
Height36 (H)
Width144 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)36" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash Height10" Backsplash
Table Edge TypeCountertop / Marine
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)144" Wide
ManufacturerDuke
Weight350 LBS
Height36 (H)
Width144 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)36" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash Height10" Backsplash
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)144" Wide
ManufacturerDuke
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Work Tables with Undershelf
  • Restaurant Equipment
  • Work Tables with Undershelf