Duke 316-30108-5R 108" W Galvanized Base Unspecified Work Table
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
316-30108-5R
MPN:
316-30108-5R
Commercial design services
Durable stainless steel work table features a 108" W by 30" D top with a 5" riser and 36" height. The NSF-certified 300 series stainless top and galvanized undershelf support heavy kitchen use and simplify cleaning.
  • 36" working height for ergonomic prep
  • Type 300 stainless top for corrosion resistance
  • NSF certified for foodservice compliance
  • 108" W stainless steel work surface
  • Galvanized undershelf for durable storage
  • 5" backsplash for splash protection
Weight224 LBS
Height36 (H)
Width108 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)30" Deep
Splash Height5" Backsplash
Table Edge TypeSquare / Flat Edge
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)108" Wide
ManufacturerDuke
Filter TypeWork Tables
Weight224 LBS
Height36 (H)
Width108 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)30" Deep
Splash Height5" Backsplash
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)108" Wide
ManufacturerDuke
Filter TypeWork Tables
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Work Tables with Undershelf
  • Restaurant Equipment
  • Work Tables with Undershelf
Related products
picture
Quantum WR86-2172S 72" W x 86" H x 21" D Stainless Steel Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Quantum WC34-CB1442GY 42" W x 14" D Gray Epoxy Antimicrobial Finish Cantilever Double Shelf Post Wall Mount
Pro IconFree shipping
Advance Tabco HDCPU-5-BS 77.75" W Stainless Steel Stationary Heavy Duty Ice Cooled Serving Counter
Advance Tabco TSS-248 96" W x 24" D 14 Gauge 304 Stainless Steel Work Table
Yanco ME-216 16" L x 9.5" W Speckled Red Melamine Rectangular Mexico Plate