Duke 316S-24144-2R 24" D x 144" W Stainless Steel Work Table with Undershelf and 1.5" Backsplash
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
316S-24144-2R
MPN:
316S-24144-2R
Pro Icon
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Warranty
Commercial design services
Duke 316S-24144-2R stainless steel work table measures 144" long, 24" deep, and 36" high with a 1.5" backsplash. It has a Type 300 stainless top, stainless undershelf, rounded bullnose edge, and NSF certification for sanitation.
  • 1.5" backsplash prevents splashes and contamination
  • Stainless steel undershelf for storage
  • Durable 300-series stainless steel top for corrosion resistance
  • 36" work height for ergonomic prep
  • 144" wide work surface for prep capacity
Weight258 LBS
Height36 (H)
Width144 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash Height1.5" Backsplash / Upturn
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)144" Wide
ManufacturerDuke
Weight258 LBS
Height36 (H)
Width144 (W)
Depth24 (D)
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeWork Tables
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)144" Wide
  • Work Tables with Undershelf
Related products
picture
Nemco 8075-BW Stainless Steel Rack And Construction Open Sliding Door Moist Heat Bun/Food Warmer - 120V