Duke 316S-36120 36" D x 120" W Stainless Steel Work Table with Undershelf
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
316S-36120
MPN:
316S-36120
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Duke 316S-36120 stainless steel work table measures 120" x 36" with a 36" high flat top and rolled bullnose edge. It features a durable Type 300 stainless top and undershelf for organized storage.
  • NSF certified for sanitation compliance
  • Rounded edge reduces wear and ensures safety
  • 36" D x 120" W 300 Series stainless top boosts prep efficiency
  • 36" height supports ergonomic workflows
  • Stainless steel undershelf enhances storage
Weight246 LBS
Height36 (H)
Width120 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)36" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash HeightFlat Top (Without Backsplash)
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)120" Wide
ManufacturerDuke
Weight246 LBS
Height36 (H)
Width120 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)36" Deep
Filter TypeWork Tables
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)120" Wide
ManufacturerDuke
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Work Tables with Undershelf
  • Restaurant Equipment
  • Work Tables with Undershelf
Related products
picture
Groen DHT-60A,TA/3-NG 60 Gallon 2/3 Jacket Natural Gas Kettle/Cooker Mixer - 150,000 BTU
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco TSPS-306 72" W x 30" D Stainless Steel Poly-Top Work Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco SLB-43L 48" W x 18" D Stainless Steel 3 Bowls Special Value Sink Unit