Duke 316S-36132-2R 36" D x 132" W Stainless Steel 16 Gauge Work Table with Undershelf and 1.5" Backsplash
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
316S-36132-2R
MPN:
316S-36132-2R
Pro Icon
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Warranty
Commercial design services
Duke 316S-36132-2R stainless steel work table measures 132" long by 36" deep with 16 gauge 300 series tops for durable food prep. It has a stainless steel undershelf, a 1.5" backsplash, and is NSF certified for commercial kitchens.
  • 36" work height for ergonomic prep
  • Stainless undershelf maximizes storage
  • NSF certified for kitchen compliance
  • Heavy-duty 16 gauge Type 300 stainless top
  • 1.5" backsplash prevents spills
  • 132" wide work surface for prep
Weight308 LBS
Height36 (H)
Width132 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)36" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash Height1.5" Backsplash / Upturn
Table Edge TypeSquare / Flat Edge
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)132" Wide
ManufacturerDuke
Weight308 LBS
Height36 (H)
Width132 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)36" Deep
Filter TypeWork Tables
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)132" Wide
  • Work Tables with Undershelf
Related products
picture
John Boos PTS16K-1860 Pass-Thru Shelf 60"W Single 10" Maximum Wall Thickness Wall Mount Brackets 16/300 Stainless Steel Construction
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco H2S-244 48" W x 24" D Wood Top with Stainless Steel Undershelf Maple Top Work Table