Duke 316S-36132-5R 36" D x 132" W Stainless Steel 16 Gauge Work Table with Undershelf and 5" Backsplash
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
316S-36132-5R
MPN:
316S-36132-5R
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Duke 316S-36132-5R stainless steel work table is 36" deep, 132" wide, with a 5" backsplash and 36" height. Made from 16 gauge, Type 300 stainless for NSF-certified service.
  • Rounded bullnose edge for safety
  • Stainless steel undershelf for storage
  • NSF certified for foodservice use
  • 36" D x 132" W stainless steel top
  • 5" Backsplash protects surfaces
  • 16 Gauge Type 300 stainless steel
Weight311 LBS
Height36 (H)
Width132 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)36" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash Height5" Backsplash
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)132" Wide
ManufacturerDuke
Weight311 LBS
Height36 (H)
Width132 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)36" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash Height5" Backsplash
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)132" Wide
  • Work Tables with Undershelf
Related products
picture
Quantum P34BK 34" H Black Epoxy Antimicrobial Finish Post with Leveling Legs
Pro IconFree shipping
picture
Rosseto EZ535 (2) 1.3 Gal. Countertop EZ-SERV Dispenser
Pro IconFree shipping
Advance Tabco KSS-3010 120" W x 30" D 14 Gauge 304 Stainless Steel and 18 Gauge Undershelf Work Table
Advance Tabco K-610A Stainless Steel Removable Perforated Bottom Strainer
Thunder Group 1008AR 7.88" Dia. Melamine Rose Round Plate