Duke 3BTS-FX-74 74" W x 12" D Stainless Steel 3 Rails Stationary Tray Slide on Fixed Brackets
Shop all Duke Steam Table Parts and Components
SKU:
3BTS-FX-74
MPN:
3BTS-FX-74
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Enhance your food service efficiency with the Duke 3BTS-FX-74 tray slide. This stainless steel unit measures 74" W x 12" D and features three rails on stationary brackets, providing a durable solution for organized food holding and warming.
  • NSF certified for safety and sanitation
  • Easy installation with fixed brackets
  • Ideal for food service operations
  • Durable stainless steel construction
  • Accommodates various tray sizes
  • Stationary design for stability and support
Weight43.19 LBS
Width74 (W)
Depth12 (D)
Bracket TypeStationary
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)12"
Style3 Rail
Width (side - side)73" - 78"
ManufacturerDuke
Filter TypeTray Slides
Weight43.19 LBS
Width74 (W)
Depth12 (D)
Bracket TypeStationary
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)12"
Style3 Rail
Width (side - side)73" - 78"
ManufacturerDuke
Filter TypeTray Slides
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Food Holding and Warming Equipment
  • Steam Table Parts and Components
Related products
picture
Yanco PK-314 14" W Grey Porcelain Oval Yanco Peacock Plate
Pro IconFree shipping
picture
Duke FCP4-SB 60.81" W x 24" H Stainless Steel Straight Drop-In Flush Mount Cold Pan Unit - 120 Volts