Duke 416-24144-2R 24" D x 144" W Stainless Steel Work Table with Undershelf and 1.5" Backsplash
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
416-24144-2R
MPN:
416-24144-2R
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Duke 416-24144-2R stainless steel work table measures 144" x 24" and has a 1.5" backsplash and 1-1/8"H riser for protection. The open base with galvanized undershelf supports 258 pounds and meets NSF standards for foodservice.
  • Rounded bullnose edge for safety
  • 16/400 Type 400 stainless for corrosion resistance
  • NSF certified for foodservice compliance
  • 24" D x 144" W stainless top, 36" height
  • Galvanized undershelf for storage
  • 1.5" backsplash for splash containment
Weight258 LBS
Height36 (H)
Width144 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash Height1.5" Backsplash / Upturn
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)144" Wide
ManufacturerDuke
Weight258 LBS
Height36 (H)
Width144 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeWork Tables
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)144" Wide
ManufacturerDuke
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Work Tables with Undershelf
  • Restaurant Equipment
  • Work Tables with Undershelf
Related products
picture
Quantum COV239 Clear Lid for Bin QUS239
Pro IconFree shipping
picture
Rosseto SB107 Natural Finish Bamboo Square Natura Napkin Holder
Pro IconFree shipping
Hatco GRN-48 48" L Single Tubular Metal Rod Glo-Ray Narrow Infrared Strip Heater - 120 Volts 800 Watts