Duke 416-36132-5R 36" D x 132" W Stainless Steel Work Table with Undershelf and 5" Backsplash
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
416-36132-5R
MPN:
416-36132-5R
Commercial design services
Duke 416-36132-5R stainless steel table offers a 132" x 36" Type 400 top with a 5" backsplash. Its galvanized base, undershelf, and 36" height suit kitchens, schools, and bars, meeting NSF standards.
  • 400 Series Type stainless top, NSF certified
  • 36" work height for ergonomic prep
  • Square flat edge for cleanable seams
  • 36" D x 132" W stainless steel top
  • Galvanized undershelf and posts for support
  • 5" backsplash for splash protection
Weight311 LBS
Height36 (H)
Width132 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)36" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash Height5" Backsplash
Table Edge TypeSquare / Flat Edge
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)132" Wide