Duke 416-36144-2R 36" D x 144" W Stainless Steel Work Table with Undershelf and 1.5" Backsplash
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
416-36144-2R
MPN:
416-36144-2R
zoom
Commercial design services
Duke 416-36144-2R stainless steel work table measures 36" deep, 144" wide, and 36" high. It features a 1-1/8"H riser, 1.5" backsplash, rounded bullnose edge, and NSF-certified Type 400 stainless top.
  • 36" work height supports ergonomic use
  • Galvanized undershelf maximizes storage
  • NSF certified for foodservice
  • 36" deep heavy-duty stainless top for durability
  • 1.5" backsplash protects walls from spills
  • 144" wide work surface boosts prep flow
Weight334 LBS
Height36 (H)
Width144 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)36" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash Height1.5" Backsplash / Upturn
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)144" Wide
ManufacturerDuke
Weight334 LBS
Height36 (H)
Width144 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)36" Deep
Filter TypeWork Tables
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)144" Wide
ManufacturerDuke
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Work Tables with Undershelf
  • Restaurant Equipment
  • Work Tables with Undershelf