Duke 416S-24108-5R 108" W Stainless Steel Base Unspecified Work Table
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
416S-24108-5R
MPN:
416S-24108-5R
Commercial design services
Optimize prep zones with the duke 416S-24108-5R stainless steel work table, a 108" x 24" x 36" station with a 5" backsplash and stainless undershelf for durable support.
  • NSF certified for foodservice compliance
  • Rounded bullnose edge resists wear and improves safety
  • Open base
  • 108" W stainless steel top for heavy-duty prep
  • Stainless steel undershelf for storage
  • 5" backsplash protects walls and reduces cleanup
Weight204 LBS
Height36 (H)
Width108 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)24" Deep
Splash Height5" Backsplash
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose Edge
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)108" Wide
ManufacturerDuke
Filter TypeWork Tables
Weight204 LBS
Height36 (H)
Width108 (W)
Depth24 (D)
Depth (front - back)24" Deep
Splash Height5" Backsplash
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)108" Wide
  • Work Tables with Undershelf
Related products
picture
National Public Seating PCT136 36" Dia. Round Premium Plus Café Table