Duke 416S-24144 24" D x 144" W Stainless Steel Work Table with Undershelf
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
416S-24144
MPN:
416S-24144
Commercial design services
Duke 416S-24144 stainless steel work table measures 144" wide, 24" deep, and 36" high. It features a 16/400 series stainless top with a rounded edge and a stainless undershelf for storage.
  • Type 400 stainless resists corrosion
  • Stainless steel undershelf supports load
  • NSF certified for compliance
  • Stainless steel 24" deep top for prep
  • 36" high standard for ergonomic prep
  • 144" wide surface maximizes workspace
Weight218 LBS
Height36 (H)
Width144 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash HeightFlat Top (Without Backsplash)
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)144" Wide
ManufacturerDuke
Weight218 LBS
Height36 (H)
Width144 (W)
Depth24 (D)
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeWork Tables
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)144" Wide
  • Work Tables with Undershelf
Related products
picture
National Public Seating 6716HB 16" to 21" Adjustable Height Polyurethane Seat and Back Adjustable Height Kangaroo Task Chair