Duke TCM-46PG-N7 46" W Stainless Steel Refrigerated Painted Base Thurmaduke Cold Food Unit - 120 Volts
Shop all Duke Cold Food Table
SKU:
TCM-46PG-N7
MPN:
TCM-46PG-N7
Commercial design services
Transform your food service with the Duke TCM-46PG-N7, a 46" stainless steel refrigerated cold food unit. It features a painted base and reliable refrigeration, keeping your ingredients fresh and accessible.
  • NSF and CULUS certified for safety
  • Equipped with casters for mobility
  • Efficient R-448A refrigerant usage
  • Durable stainless steel construction
  • Open design for easy access and visibility
  • Refrigerated base for optimal food storage
Weight354 LBS
Height36 (H)
Width46 (W)
Depth32 (D)
Base ConstructionPainted
Cooling TypeRefrigerated
Overall Width (side - side)43" - 48"
Top ConstructionStainless Steel
Working Height36"
ManufacturerDuke
Amps6.78
Voltage120v
Weight354 LBS
Height36 (H)
Width46 (W)
Depth32 (D)
Base ConstructionPainted
Cooling TypeRefrigerated
Working Height36"
ManufacturerDuke
Amps6.78
  • UL EPH Classified certification
  • Food Holding and Warming Equipment
  • Cold Food Table
  • Cold Food Table
Related products
picture
Advance Tabco EC-30 Special Value Wire Shelving S Hooks for Add-Shelving
Pro IconFree shipping
picture
Hatco GRPWS-3618Q 35.88" W x 20.09" D Aluminum Quad Slant Shelves Countertop Pass-Thru Glo-Ray Pizza Warmer - 120/208-240 Volts
Pro IconFree shipping
Globe GSCS3-3 66 Lbs. per Min. Single Speed High Volume Cheese Shredder - 230 Volts
Vollrath T39727 46" W x 24" D x 35" H 3 Wells Enclosed Base 2-Series Affordable Portable Hot Food Station Deluxe - 120 Volts