Duke TCM-88PG-N7 88" W Stainless Steel Refrigerated Painted Base Thurmaduke Cold Food Unit - 120 Volts
Shop all Duke Cold Food Table
SKU:
TCM-88PG-N7
MPN:
TCM-88PG-N7
Commercial design services
Transform your food service with the Duke TCM-88PG-N7, an 88" stainless steel refrigerated cold food unit. It has a painted base and casters for easy mobility, ensuring smooth kitchen operations.
  • NSF and CULUS certified for safety
  • Includes casters for mobility
  • Efficient R-448A refrigerant
  • Durable stainless steel construction
  • Open design for easy access
  • Refrigerated base for food storage
Weight580 LBS
Height36 (H)
Width88 (W)
Depth32 (D)
Base ConstructionPainted
Cooling TypeRefrigerated
Overall Width (side - side)85" - 90"
Top ConstructionStainless Steel
Working Height36"
ManufacturerDuke
Amps6.78
Voltage120v
Weight580 LBS
Height36 (H)
Width88 (W)
Depth32 (D)
Base ConstructionPainted
Cooling TypeRefrigerated
Working Height36"
ManufacturerDuke
Amps6.78
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"