Duke TFCP-32SS-N7 32" W Stainless Steel Refrigerated Thurmaduke Flush Mount Cold Pan Unit - 120 Volts
Shop all Duke Cold Food Table
SKU:
TFCP-32SS-N7
MPN:
TFCP-32SS-N7
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Transform your food service with the Duke TFCP-32SS-N7, a 32" wide stainless steel refrigerated cold pan unit. Designed for efficiency, it features durable construction and a capacity for 1 to 5 food pans.
  • NSF and CULUS certified for safety
  • Includes casters for mobility
  • Efficient R-448A refrigerant usage
  • Durable stainless steel construction
  • Open base style for easy access
  • Refrigerated design maintains food freshness
Weight285 LBS
Height36 (H)
Width32 (W)
Depth32 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Base DesignOpen Rear
Base FinishSpecify
Cooling TypeRefrigerated
Overall Width (side - side)31" - 36"
Pan CapacityUnspecified
Refrigerant TypeR-448A
Top ConstructionStainless Steel
Working Height36"
ManufacturerDuke
Amps3.7
Phase1-Ph
Hertz60
StyleRefrigerated
Voltage120v
Weight285 LBS
Height36 (H)
Width32 (W)
Depth32 (D)
Base DesignOpen Rear
Base FinishSpecify
Cooling TypeRefrigerated
Pan CapacityUnspecified
Refrigerant TypeR-448A
Working Height36"
ManufacturerDuke
Amps3.7
Phase1-Ph
Hertz60
StyleRefrigerated
Voltage120v
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cULus Certified certification
  • NSF Certified certification
  • UL EPH Classified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"