Duke TFCP-46SS-N7 46" W Stainless Steel Refrigerated Thurmaduke Flush Mount Cold Pan Unit - 120 Volts
Shop all Duke Cold Food Table
SKU:
TFCP-46SS-N7
MPN:
TFCP-46SS-N7
Commercial design services
Transform your food service with the Duke TFCP-46SS-N7, a 46" stainless steel refrigerated cold pan unit. Designed for efficiency, it features a spacious open base and casters for easy mobility.
  • NSF and CULUS certified for safety
  • Includes casters for mobility
  • Compact 46" width fits various spaces
  • Durable stainless steel construction
  • Open base design for easy access
  • Efficient R-448A refrigerant for cooling
Weight310 LBS
Height36 (H)
Width46 (W)
Depth32 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Cooling TypeRefrigerated
Overall Width (side - side)43" - 48"
Top ConstructionStainless Steel
Working Height36"
ManufacturerDuke
Amps4.9
Voltage120v
Weight310 LBS
Height36 (H)
Width46 (W)
Depth32 (D)
Cooling TypeRefrigerated
Working Height36"
ManufacturerDuke
Amps4.9
  • UL EPH Classified certification
  • Food Holding and Warming Equipment
  • Cold Food Table
  • Cold Food Table
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"