Dukers DCR36-2B24GM 36" W Natural Gas Stainless Steel Exterior 12” X 12” Removable Cast Iron Top Grates Gas Range - 157,000 BTU
Shop all Dukers Commercial Restaurant Cooking Equipment
SKU:
DCR36-2B24GM
MPN:
DCR36-2B24GM
zoom
Call (888) 845-8200 for more details.
Usually ships in 1 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
The Dukers DCR36-2B24GM 36" Natural Gas Range offers 157,000 BTUs of power, two burners, a 24" griddle, and a spacious oven—ideal for high-performance commercial kitchens.
  • Large enamel-coated oven
  • Removable cast iron grates
  • LP conversion kit included
  • Stainless steel exterior
  • Two burners & 24” griddle
  • 157,000 BTU total output
Weight462 LBS
Height56 (H)
Width36 (W)
Depth31.5 (D)
Base(1) Standard Oven
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness3/4"
Temperature Range175°F - 500°F
Top(2) Open Burners, (1) 24" Griddle
Total BTU157,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerDukers
Weight462 LBS
Height56 (H)
Width36 (W)
Depth31.5 (D)
Base(1) Standard Oven
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness3/4"
Temperature Range175°F - 500°F
Total BTU157,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerDukers
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cCSAus Certified certification
  • CSA Sanitation certification
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"