Dukers DCR60-10B 60" W Natural Gas Stainless Steel Exterior 12” X 12” Removable Cast Iron Top Grates Gas Range - 400,000 BTU
Shop all Dukers Commercial Restaurant Cooking Equipment
SKU:
DCR60-10B
MPN:
DCR60-10B
picture
picture
zoom
Call (888) 845-8200 for more details.
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Built for continuous service, the Dukers DCR60-10B 60" gas range features ten open burners and two ovens for high-volume cooking.
  • Stainless steel exterior with backriser
  • Two ovens with 175°F–500°F range
  • CSA compliant and manual controls
  • 60" commercial natural gas range
  • Ten removable 12" x 12" cast iron grates
  • 400,000 BTU total output
Weight716 LBS
Height56 (H)
Width60 (W)
Depth31.5 (D)
Base(2) Standard Oven
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel
Temperature Range175°F - 500°F
Top(10) Open Burners
Total BTU400,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerDukers
Weight716 LBS
Height56 (H)
Width60 (W)
Depth31.5 (D)
Base(2) Standard Oven
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel
Temperature Range175°F - 500°F
Top(10) Open Burners
Total BTU400,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerDukers
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cCSAus Certified certification
  • CSA Sanitation certification
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"