Dukers DCR60-4B36GM 60" W Natural Gas Stainless Steel Exterior 12” X 12” Removable Cast Iron Top Grates Gas Range - 286,000 BTU
Shop all Dukers Commercial Restaurant Cooking Equipment
SKU:
DCR60-4B36GM
MPN:
DCR60-4B36GM
Call (888) 845-8200 for more details.
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
The Dukers DCR60-4B36GM 60” Gas Range offers four burners, a 36” griddle top, and two ovens, delivering 286,000 BTUs of cooking power for high-performance commercial kitchens.
  • Dual spacious ovens
  • Removable cast iron grates
  • LP conversion kit included
  • Heavy-duty stainless steel
  • Four burners & griddle top
  • 286,000 BTU total output
Weight762 LBS
Depth31.5 (D)
Base(2) Standard Oven
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness3/4"
Temperature Range175°F - 500°F
Top(4) Open Burners, (1) 36" Griddle
Total BTU286,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerDukers
Weight762 LBS
Depth31.5 (D)
Base(2) Standard Oven
Control TypeManual
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness3/4"
Temperature Range175°F - 500°F
Total BTU286,000 BTU
  • CSA Sanitation certification
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"