Dukers DDM36R-CB 36" W Three-Section Curved Glass Digital Temperature Control Refrigerated Cake Display Case - 115 Volts
Shop all Dukers Commercial Merchandising Refrigeration
SKU:
DDM36R-CB
MPN:
DDM36R-CB
zoom
Call (888) 845-8200 for more details.
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • Three adjustable shelves for product placement
  • Stainless steel interior/exterior for sanitation
  • Stainless steel construction
  • Three-section curved glass for visibility
  • R-290 refrigerant for lower impact
  • Digital temperature control for consistent cooling
Weight215 LBS
Height53.5 (H)
Width36 (W)
Depth29.87 (D)
Exterior FinishStainless Steel
FrontCurved Glass
Interior FinishStainless Steel
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationSelf-Contained
Service TypeFull
Shelf Quantity3
Voltage115v
Width (side - side)31" - 36"
ManufacturerDukers
Phase1-Ph
Hertz60
Weight215 LBS
Height53.5 (H)
Width36 (W)
Depth29.87 (D)
Exterior FinishStainless Steel
FrontCurved Glass
Interior FinishStainless Steel
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationSelf-Contained
Service TypeFull
Shelf Quantity3
Voltage115v
Width (side - side)31" - 36"
ManufacturerDukers
Phase1-Ph
Hertz60
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Commercial Refrigeration
  • Merchandising and Display Refrigeration
  • Dry and Refrigerated Bakery Cases
  • Commercial Refrigeration
Related products
picture
Pro IconFree shipping
picture
Vollrath 1410-0 17" W 2 15" D Stainless Steel Wall-Mounted Hand Sink
Pro IconFree shipping
FOH RTH002BSS83 1.25" W Silver Stainless Steel Tokyo Ice Bucket Tong or Scoop Holder
Service Ideas SRLBLKT 2.5" W Black Plastic Syrup Saver Lid Only
Lakeside S6009 Easy-Glide 9.25" Dia. Square Stainless Steel 1-Tube Heated Shielded Dish Dispenser