Dukers DDM72R-CB 72" W Three-Section Curved Glass Digital Temperature Control Refrigerated Cake Display Case - 115 Volts
Shop all Dukers Commercial Merchandising Refrigeration
SKU:
DDM72R-CB
MPN:
DDM72R-CB
zoom
Call (888) 845-8200 for more details.
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • Automatic defrost
  • LED lighting system
  • Stainless steel construction
  • Curved glass design
  • Digital temperature control
  • Three-section layout
Weight330 LBS
Height53.5 (H)
Width72 (W)
Depth29.87 (D)
Exterior FinishBlack
FrontCurved Glass
Interior FinishStainless Steel
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationSelf-Contained
Service TypeFull
Shelf Quantity3
Temperature Range33°F - 41°F
Width (side - side)67" - 72"
ManufacturerDukers
Phase1-Ph
Hertz60
Weight330 LBS
Height53.5 (H)
Width72 (W)
Depth29.87 (D)
Exterior FinishBlack
FrontCurved Glass
Interior FinishStainless Steel
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationSelf-Contained
Service TypeFull
Shelf Quantity3
Temperature Range33°F - 41°F
Width (side - side)67" - 72"
ManufacturerDukers
Phase1-Ph
Hertz60
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Commercial Refrigeration
  • Merchandising and Display Refrigeration
  • Dry and Refrigerated Bakery Cases
  • Commercial Refrigeration
Related products
picture
Quantum RWR72-2448LD 48" W x 24" D Chrome Plated Finish Convenient Shelving Unit Pack
Pro IconFree shipping
picture
Bissell BGH-19E 19" Pad Size Polished Aluminum Chassis FMH Heavy Duty Floor Machine - 175 RPM
Pro IconFree shipping
Rosseto GLS056C 3.5" W x 1.4" H Cognac Handmade Glass Round Foglia Mini Bowl (12 per Set)
Yanco SW-213 13" W Bone White Porcelain Rectangular Sea Wave Plate
Omcan USA 47520 36" W x 29" D x 33" H Stainless Steel and Galvanized Ice Bin
Winholt AL-1210-XB 15" W x 26" D x 67" H Aluminum Open Sides Mobile Platter Rack
Thunder Group 5108TP 34 Oz. Melamine Peacock Bowl
Service Ideas 1C-BF-HALFNHALF-MOD 1.75" W Stainless Steel Brushed Finish