Dukers DSP72-30M-S3 72" 1 Self-Closing Solid Door Mega Top Sandwich / Salad Prep Table
Shop all Dukers Commercial Food Prep Refrigeration
SKU:
DSP72-30M-S3
MPN:
DSP72-30M-S3
zoom
Call (888) 845-8200 for more details.
Usually ships in 1 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Transform your food prep with the Dukers DSP72-30M-S3 Mega Top Sandwich/Salad Prep Table. This 72" unit has a self-closing door, adjustable shelves, and a temperature range of 34°F to 47°F.
  • Durable stainless steel
  • Includes (30) 1/6 size pans
  • Mobile design with 5" casters
  • Efficient bottom mount refrigeration
  • Digital controls for precise settings
  • Self-closing solid door for access
Weight352 LBS
Height45.63 (H)
Width72 (W)
Depth31.5 (D)
Access TypeDoors
Caster Diameter5"
Exterior FinishStainless Steel
Interior FinishStainless Steel
No. of Shelves3
Number of Doors3
Number of Sections3
Pan Capacity (Top)30 Pan
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationBottom Mounted
Temperature ControlDigital
Temperature Range34°F (1°C) to 47°F (8°C)
Voltage110v
Width (side - side)70" - 95" Wide
ManufacturerDukers
Phase1-Ph
Hertz60
Nema Plug TypeNEMA 5-15P
Number of Shelves3 Shelves
StyleCounter Height
Pan Capacity30
Weight352 LBS
Height45.63 (H)
Width72 (W)
Depth31.5 (D)
Access TypeDoors
Caster Diameter5"
Exterior FinishStainless Steel
Interior FinishStainless Steel
No. of Shelves3
Number of Doors3
Number of Sections3
Pan Capacity (Top)30 Pan
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationBottom Mounted
Temperature ControlDigital
Voltage110v
ManufacturerDukers
Phase1-Ph
Hertz60
Nema Plug TypeNEMA 5-15P
Number of Shelves3 Shelves
StyleCounter Height
Pan Capacity30
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Dukers
  • Dukers Commercial Food Prep Refrigeration
  • Dukers
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"