Eagle Group RHDL-48-I-R-X 48" Display Light Incandescent Light
Shop all Eagle Group Maintenance and Sanitation Equipment
SKU:
RHDL-48-I-R-X
MPN:
RHDL-48-I-R-X
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Illuminate your space with the Eagle Group RHDL-48-I-R-X 48" Display Light. This incandescent light features a durable aluminum housing with a mirrored finish, ensuring both functionality and style for any commercial setting.
  • UL and NSF certified for safety
  • Teflon coating for easy cleaning
  • Designed for commercial food service
  • Illuminates displays with bright light
  • Durable aluminum housing
  • Remote control for operation
Weight9 LBS
Width48 (W)
Length48"
Mount||
Splash Height||
ManufacturerEagle Group
Filter TypeLight Bulbs
Weight9 LBS
Width48 (W)
Length48"
Mount||
Splash Height||
ManufacturerEagle Group
Filter TypeLight Bulbs
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • UL Certified certification
  • Eagle Group
  • Eagle Group Maintenance and Sanitation Equipment
  • Eagle Group
Related products
picture
Advance Tabco SW-132 132" W Stainless Steel Double Hooks Pot Rack
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco EB-SS-369 108" W x 36" D 304 Stainless Steel 14 Gauge Open Front Work Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco RA-25SV 5" Dia. Swivel Special Value Bolted Stem Caster
Advance Tabco 7-PS-104 20 Oz. Stainless Steel Wall Mount Electronic Touchless Soap Dispenser
Advance Tabco VCTC-248 96" W x 25" D 16 Gauge 304 Stainless Steel Satin Countertop
Hatco TQ3500H208S615 14.7" W Horizontal Countertop Toast-Qwik Conveyor Toaster - 208 Volts
Yanco NS-703G 10.25" Dia. Green Melamine Round Deep Nessico 3 Compartments Plate
Yanco MD-612 12" L x 12" W White Melamine Round in Triangular Milando Plate