Edlund 6416HD-R/12 16" Stainless Steel Tongs - 1 Pack
Shop all Edlund
SKU:
6416HD-R/12
MPN:
6416HD-R/12
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Handle more tasks with the Edlund 6416HD-R/12 16" stainless steel tongs, designed for heavy-duty use. The non-coated handle and full stainless construction resist corrosion and ensure a secure grip for portioning and plating.
  • Single-pack for inventory planning
  • Lightweight 5.5 lbs for less fatigue
  • CSA-compliant for kitchen use
  • 16" stainless steel for durability
  • 14 - 16" length for safe handling
  • Non-coated handle for secure grip
Weight5.5 LBS
StyleNon-coated handle
ManufacturerEdlund
Weight5.5 LBS
StyleNon-coated handle
ManufacturerEdlund
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadmanual
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Edlund
Edlund A930SP #1 Base
Edlund EDV-12 12" Manual feed Edvantage Meat Slicer 1/2 HP
Edlund 358XL Tomato Laser™ Slicer
Edlund OU-32P Dial Type Deluxe Scale
Edlund U-12 Can Opener
Edlund SF-5 Dial Type Portion Scale
Edlund SR-25 Dial Type Portion Scale
Edlund S-11WB Stainless Steel Can Opener
Edlund SR-5000C Dial Type Portion Scale
Edlund BDSS-16LS 16lbs x 1/4oz Graduation Scale
Edlund S-11L Stainless Steel Can Opener
Edlund 50SS/12 Can Punch and Bottle Opener (Case of 12)
Edlund S-11CE Table Mount Can Opener
Edlund KR-50A 12" Knife Rack Set - 1 Set
Edlund SG-2L 22" Stainless Steel Can Opener
  • Restaurant Equipment
  • Food Preparation
  • Commercial Food Slicers
  • Fruit Cutter and Vegetable Cutter
  • Tomato Slicer
  • Restaurant Equipment
  • Food Preparation
  • Commercial Food Slicers
  • Tomato Slicer