Follett LLC ITS3250SG-90 ITS Series 90" W Polyethylene 3255 Lbs. Ice Storage and Transport System
Shop all Follett LLC Ice Bins
SKU:
ITS3250SG-90
MPN:
ITS3250SG-90
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Follett LLC ITS3250SG-90 low-profile ice device stores 3,255 pounds of ice in a stainless steel cabinet. This NSF-certified unit weighs 1,145 pounds and fits a 90" footprint, supporting high-volume food service operations.
  • NSF certified for foodservice compliance
  • Stainless steel exterior for hygienic durability
  • Designed for 3255 pounds storage capacity
  • Low-profile ice bin, 680 lb capacity
  • Roll-under cart with tote ice carrier
  • Top-hinged front door for quick access
Weight1145 LBS
Height97 (H)
Width90 (W)
Depth40 (D)
Exterior FinishStainless Steel
StyleTop Hinged Front Door & Roll Under Cart
ManufacturerFollett LLC
Bin Storage Capacity3255 Lbs.
Dimensions40 90 97
Weight1145 LBS
Height97 (H)
Width90 (W)
Depth40 (D)
Exterior FinishStainless Steel
ManufacturerFollett LLC
Bin Storage Capacity3255 Lbs.
Dimensions40 90 97
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"