Follett LLC ITS700SG-31 ITS Series 31" W Polyethylene 652 Lbs. Ice Storage and Transport System
Shop all Follett LLC Ice Bins
SKU:
ITS700SG-31
MPN:
ITS700SG-31
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • Compatible with Cambro ICS125L cart
  • NSF certified for foodservice
  • Designed for 1360lb ice handling
  • 652 Lbs. storage capacity
  • Stainless steel exterior for sanitation
  • Top-hinged front door with cart integration
Weight398 LBS
Height75 (H)
Width31 (W)
Depth40 (D)
Exterior FinishStainless Steel
StyleTop Hinged Front Door & Roll Under Cart
ManufacturerFollett LLC
Bin Storage Capacity652 Lbs.
Dimensions40 31 75
Weight398 LBS
Height75 (H)
Width31 (W)
Depth40 (D)
Exterior FinishStainless Steel
ManufacturerFollett LLC
Bin Storage Capacity652 Lbs.
Dimensions40 31 75
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"