FWE OTR-FUA-05-12 Universal Tray-Pan Rack
Shop all FWE / Food Warming Equipment
SKU:
OTR-FUA-05-12
MPN:
OTR-FUA-05-12
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 7-8 Weeks
Warranty
Commercial design services
FWE OTR-FUA-05-12 universal tray-pan rack features mobile, welded aluminum with open sides and fixed 5-inch OC spacing for twelve 18" x 26" or 12" x 20" trays. It rolls on 5-inch swivel casters, stands 69 inches high, and weighs 90 pounds.
  • Assembled unit reduces setup time
  • 5 Inches swivel casters enable transport
  • Constructed of aluminum for corrosion resistance
  • Mobile 69 InchesH welded aluminum frame
  • Fixed 5 Inches OC spacing maximizes storage
  • Holds 12 pans 18x26 or 12x20
Weight90 LBS
Height69 (H)
Width21 (W)
Depth27 (D)
ManufacturerFWE
Filter TypePan Racks
MaterialAluminum
Dimensions36 32 80
Weight90 LBS
Height69 (H)
Width21 (W)
Depth27 (D)
ManufacturerFWE
Filter TypePan Racks
MaterialAluminum
Dimensions36 32 80
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"