Garland GFE48-2G36LL 48" Gas GFE Starfire Pro Series Restaurant Range - 170,000 BTU
Shop all Garland
SKU:
GFE48-2G36LL
MPN:
GFE48-2G36LL
picture
picture
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
Transform your kitchen with the Garland GFE48-2G36LL 48" Gas GFE Starfire Pro Series Restaurant Range, offering 170,000 BTU of power. This robust range includes two 26,000 BTU open burners and a 36" griddle for versatile cooking.
  • Space Saver Ovens for optimal cooking
  • 36" griddle with smooth steel plate
  • CSA certified for safety and performance
  • High-capacity 48" gas range for efficiency
  • Durable cast iron top and ring grates
  • Two powerful 26,000 BTU burners
Weight672 LBS
Height45.38 (H)
Width48 (W)
Depth34.5 (D)
Base(2) Standard/ Space Saver Ovens
Exterior FinishStainless steel
Plate Thickness.625" = 5/8"
TopGriddles
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerGarland
Oven TypeStandard Countertop
Total BTU170,000 BTU
No of Burners2
Power TypeNatural Gas
Control TypeThermostatic
Weight672 LBS
Height45.38 (H)
Width48 (W)
Depth34.5 (D)
Exterior FinishStainless steel
Plate Thickness.625" = 5/8"
TopGriddles
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerGarland
Oven TypeStandard Countertop
Total BTU170,000 BTU
No of Burners2
Power TypeNatural Gas
Control TypeThermostatic
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cCSAus Certified certification
  • CE Certified certification
  • CSA Flame certification
  • CSA Star certification
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"