Garland SCG-60SSC Griddle Stand
Shop all Garland Griddle Parts and Accessories
SKU:
SCG-60SSC
MPN:
SCG-60SSC
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
Optimize your kitchen workflow with the Garland SCG-60SSC Griddle Stand. This 60" stainless steel stand has an open design and a storage shelf, making it perfect for the ECG-60R and CG-60R Master Griddles while ensuring efficiency.
  • Designed for efficient countertop use
  • Smooth-rolling casters for mobility
  • CSA certified for safety and reliability
  • Sturdy stainless steel construction
  • Compatible with ECG-60R & CG-60R models
  • Open design for easy access and storage
Weight145 LBS
Width60 (W)
Base ConstructionStainless steel base
Depth (front - back)25 - 30" deep
Top ConstructionStainless steel top
ManufacturerGarland
Filter TypeStands
Weight145 LBS
Width60 (W)
ManufacturerGarland
Filter TypeStands
Certifications
  • cCSAus Certified certification
  • CE Certified certification
  • CSA Star certification
  • Garland
  • Garland Griddle Parts and Accessories
  • Garland
Related products
picture
Advance Tabco TGLG-4812 144" W x 48" D Galvanized Base 14 Gauge Work Table
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco US-36-36 36" W x 36" D Stainless Steel 18 Gauge Work Table Undershelf
Pro IconFree shipping
Hatco HDWTC-2 24.5" W Stainless Steel Free Standing Warming Drawer Unit - 704 Watts, 120 Volts
Hatco GRAM-120D6 120" W Aluminum with 6" Spacing Glo-Ray Infrared Strip Heater - 6800 Watts
Yanco LK-710 4 Oz. Bone White China Round Lion King Bowl
Thunder Group SLPBA313 15" L Black Stainless Steel & Plastic Insulated Handle Basting Spoon
Thunder Group 1904GD 6 Oz. Gold Orchid Melamine Side Dish
Thunder Group CR5807W 32 Oz. White Melamine Salad Bowl
Hatco FTBP-S3 80.81" W Self-Contained Refrigeration Accommodates Drop-In Slim Frost Top - 120 Volts
Omcan USA 80942 11" Dia. Tin Plated Single Mesh Strainer