Glastender C-IBA-24-CP10 Stainless Steel CHOICE Underbar Ice Bin - 24"W x 19"D
Shop all Glastender
SKU:
C-IBA-24-CP10
MPN:
C-IBA-24-CP10
picture
picture
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • ETL Sanitation listed for compliance
  • 4" backsplash protects surfaces
  • Freestanding 24" width fits underbar spaces
  • 67 lbs refrigerated capacity
  • 10 cold plate circuits for cooling
  • Stainless steel for durability
Weight130 LBS
Height34 (H)
Width24 (W)
Depth19 (D)
Cold Plate10 Circuits
ConstructionStainless Steel
Depth (front-back) OA18"-19"
Ice Capacity15-69 lbs.
Splash4"
Width (side-side) OA19"-24"
ManufacturerGlastender
Filter TypeIce Bins with Cold Plate
Item TypeIce Bins with Cold Plate
Weight130 LBS
Height34 (H)
Width24 (W)
Depth19 (D)
Cold Plate10 Circuits
ConstructionStainless Steel
Depth (front-back) OA18"-19"
Ice Capacity15-69 lbs.
Splash4"
Width (side-side) OA19"-24"
ManufacturerGlastender
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
  • Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"