Glastender C1FB32-DD 32" W Stainless Steel Interior Draft Dispensing Cooler - 120 Volts
Shop all Glastender Commercial Bar Refrigeration
SKU:
C1FB32-DD
MPN:
C1FB32-DD
zoom
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • NSF Standard 7 and ETL-Sanitation listed
  • Bright white LED interior lighting
  • 120 volts, 1/6 HP, NEMA 5-15P plug
  • 32" W stainless interior with keg rack
  • Front-venting design for countertop placement
  • Self-contained R-290 refrigeration system
Weight245 LBS
Height36 (H)
Width32 (W)
Depth24.13 (D)
Filter TypeClub Top Beer Dispensers
ManufacturerGlastender
Amps3.5
Phase1-Ph
Hertz60
Refrigerant TypeR-290
Voltage120v
Weight245 LBS
Height36 (H)
Width32 (W)
Depth24.13 (D)
ManufacturerGlastender
Amps3.5
Phase1-Ph
Hertz60
Refrigerant TypeR-290
Voltage120v
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • NSF Certified certification
  • Glastender
  • Glastender Commercial Bar Refrigeration
  • Glastender
Related products
picture
Quantum WR63-1872WPM 72" W x 18" D x 63" H Green 4 Louvered Wire Plastic Mat Shelving Unit
Pro IconFree shipping
picture
Rosseto BD111 8" L x 14.75" x 7.5" H Black Small Building Block Bakery Drawer
Pro IconFree shipping
Hatco GRS-24-C 24" W Stainless Steel Freestanding Glo-Ray Heated Shelf - 175 Watts
Yanco LY-001 7 Oz. White Porcelain Round London Cup
Thunder Group 1008TP 7.88" Dia. Melamine Peacock Round Plate