Glastender GDU-16X42 Glass Ice Display Unit - 42"W x 16"D x 9"H
Shop all Glastender Commercial Bar Ice Displays
SKU:
GDU-16X42
MPN:
GDU-16X42
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Glastender GDU-16X42 glass ice display unit fits 42" W x 16" D x 9" H back bars and supports bottled beverages. It features double-pane glass panels, stainless steel trim, and removable inserts for easy cleaning and ice preservation.
  • 9" height maximizes display capacity
  • 42" width fits standard bars
  • 85 pounds for accurate handling
  • Stainless steel for durability
  • Removable inserts for easy cleaning
  • Double-pane glass for visibility
Weight85 LBS
Height9 (H)
Width42 (W)
Depth16 (D)
ConstructionGlass & Stainless Steel
ManufacturerGlastender
Filter TypeGlass Ice Displays
Weight85 LBS
Height9 (H)
Width42 (W)
Depth16 (D)
ManufacturerGlastender
Filter TypeGlass Ice Displays
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"