Glastender IDU-18X30 Stainless Steel Ice Display Unit - 30"W x 18"D x 7"H
Shop all Glastender Commercial Bar Ice Displays
SKU:
IDU-18X30
MPN:
IDU-18X30
picture
picture
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Glastender IDU-18X30 stainless steel ice display unit measures 30" W x 18" D x 7" H with a 6" deep liner and ABS breaker strip for secure bottle display. It meets ETL-Sanitation standards, supports back-bar retrofits, and weighs 50 pounds.
  • Replaces back bar tops for flexibility
  • ETL-Sanitation listed for compliance
  • 50 lbs capacity for high-volume display
  • 30" W x 18" D x 7" H stainless steel
  • ABS breaker strip reduces chipping
  • 6" deep liner protects products and ice
Weight50 LBS
Height7 (H)
Width30 (W)
Depth18 (D)
ConstructionStainless Steel
ManufacturerGlastender
Filter TypeStainless Steel Ice Displays
Weight50 LBS
Height7 (H)
Width30 (W)
Depth18 (D)
ConstructionStainless Steel
ManufacturerGlastender
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • ETL Sanitation Listed certification
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"