Glastender SM-DP8X23 23" W x 8" D Stainless Steel Surface Mount Drain Pan
Shop all Glastender Bar Equipment Parts & Accessories
SKU:
SM-DP8X23
MPN:
SM-DP8X23
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Glastender SM-DP8X23 stainless steel drain pan measures 23" W x 8" D for drip containment at bars and beverage stations. It resists corrosion, mounts flush to counters, and simplifies maintenance in busy service environments.
  • 9 lbs shipping weight for estimates
  • 1" height minimizes counter intrusion
  • Compatible with draft beer drip tray systems, CSA compliant
  • 23" W x 8" D stainless steel
  • Custom-made, non-returnable for fit
  • Surface-mount for easy install and access
Weight9 LBS
Height1 (H)
Width23 (W)
Depth8 (D)
Filter TypeDrain Pans
Length13" - 24"
MaterialStainless Steel
ManufacturerGlastender
Weight9 LBS
Height1 (H)
Width23 (W)
Depth8 (D)
Filter TypeDrain Pans
Length13" - 24"
MaterialStainless Steel
ManufacturerGlastender
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Glastender
  • Glastender Bar Equipment Parts & Accessories
  • Glastender
Related products
picture
Advance Tabco DT-4 48" W Stainless Steel Double Tier Underbar Basics Speed Rail
Pro IconFree shipping
picture
Hatco GRHW-1SGD 22.88" W 1 Shelf Full Service Glo-Ray Mini-Merchandising Warmer - 120 Volts
Pro IconFree shipping
Hatco GR5AH-30 30" W Aluminum Curved Glo-Ray Infrared Strip Heater - 660 Watts
Yanco JP-1028 4 Oz. 3.75" Dia. Melamine Round Japanese Sauce Dish
Yanco MS-710WT 10" Dia. White Melamine Round Milestone 3-Compartment Plate
Advance Tabco GLG-247 24" D x 84" W Stainless Steel 14 Gauge Work Table
Chef Master 06367Y Stainless Steel Bristles Mr. Bar-B-Q Sure Grip Grill Brush
Duke 316-2460 60" W Galvanized Base 16 Gauge Work Table