Glastender SM-DP8X50 50" W x 8" D Stainless Steel Surface Mount Drain Pan
Shop all Glastender Bar Equipment Parts & Accessories
SKU:
SM-DP8X50
MPN:
SM-DP8X50
Commercial design services
Glastender SM-DP8X50 drain pan measures 50" wide by 8" deep and features stainless steel for corrosion resistance. Its design supports beverage service and CSA-compatible fabrication aids foodservice compliance.
  • 18 lbs shipping weight for handling
  • Removable trough for easy cleaning
  • Compatible with Glastender bar
  • 50" W x 8" D stainless steel for durability
  • Made-to-order specs reduce stock mismatches
  • Surface mount design for easy counter installation
Weight18 LBS
Height1 (H)
Width50 (W)
Depth8 (D)
Filter TypeDrain Pans
Length49" - 60"
MaterialStainless Steel
ManufacturerGlastender
Weight18 LBS
Height1 (H)
Width50 (W)
Depth8 (D)
Filter TypeDrain Pans
Length49" - 60"
MaterialStainless Steel
ManufacturerGlastender
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Glastender
  • Glastender Bar Equipment Parts & Accessories
  • Glastender
Related products
picture
Quantum P96S 96" H Stainless Steel Post with Leveling Legs
Pro IconFree shipping
picture
Vollrath TR33 19 3/4" x 19 3/4" Solid Beige Traex Rack Cover
Pro IconFree shipping
Advance Tabco K-160 8" Centers Splash Mounted Faucet with 6" Extended D Spout