Globe GCB15G-CR 15" Countertop Gas Charbroiler - 40,000 BTU
Shop all Globe Charbroiler
SKU:
GCB15G-CR
MPN:
GCB15G-CR
zoom
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Transform your cooking with the Globe GCB15G-CR 15" Countertop Gas Charbroiler, offering 40,000 BTU of radiant heat. This manual control unit has adjustable stainless steel legs and a sturdy cast iron grid, ideal for high-demand kitchens.
  • Adjustable stainless steel legs
  • Durable cast iron cooking grid
  • CSA certified for safety compliance
  • High-efficiency 40,000 BTU output
  • Compact 15" countertop design
  • Manual controls for precise cooking
Weight101.4 LBS
Height15.75 (H)
Width15 (W)
Depth30.32 (D)
GridFlat or tilt, cast iron
HeatRadiant type
IgnitionStanding pilot
Legs4" adjustable stainless steel legs
Number of Burners1
Total BTU40,000 BTU
ManufacturerGlobe
Control TypeManual
Power TypeNatural Gas
Dimensions30 17 18
Weight101.4 LBS
Height15.75 (H)
Width15 (W)
Depth30.32 (D)
GridFlat or tilt, cast iron
HeatRadiant type
IgnitionStanding pilot
Number of Burners1
Total BTU40,000 BTU
ManufacturerGlobe
Control TypeManual
Power TypeNatural Gas
Dimensions30 17 18
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • Globe
  • Globe Charbroiler
  • Globe
  • Globe Charbroiler
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Globe
Globe XXWHIP-08 Wire Whip
Globe CP02-22 Chopper Plate, 1/16" (2mm)