Hatco C-27-480-3-QS 6 Gallons Electric Compact Booster Heater - 480 Volts
Shop all Hatco Booster Heater
SKU:
C-27-480-3-QS
MPN:
C-27-480-3-QS
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • NSF and cULus certified for compliance
  • Stainless steel front for sanitation
  • Made in USA with Castone® lined tank
  • 6 gallon storage for fast recovery
  • 480v 3-Ph electrical for heavy use
  • 27 kW heating for boost performance
Weight145 LBS
Height18 (H)
Width18 (W)
Depth24 (D)
ManufacturerHatco
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage480v
Power TypeElectric
Wattage27 Kilowatts
Weight145 LBS
Height18 (H)
Width18 (W)
Depth24 (D)
ManufacturerHatco
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage480v
Power TypeElectric
Wattage27 Kilowatts
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • Dishwashing Equipment
  • Booster Heater
  • Dishwashing Equipment
  • Booster Heater
Related products
picture
Quantum LID231CL Clear Polypropylene Tote Box Lid for Use with SNT225 and SNT230
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco TVSS-489 108" W x 48" D Stainless Steel 14 Gauge Work Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco FFTG-1272 72" W x 12" D x 4" H 14 Gauge Stainless Steel Floor Trough
Advance Tabco TA-524 Stainless Steel Drop-In Urn Trough
Yanco FU-1414 14" W x 6.5" D Bone White Porcelain Rectangular Fuji Display Plate
Yanco PK-316 16" W Grey Porcelain Oval Yanco Peacock Plate
Component Hardware CMT2-5PPB 5" Dia. Black Polyolefin Wheel Swivel Side Break Medium Duty Threaded Stem Caster
Quantum QPP74 74" H All Polymer Gray Finish Millenia Post
Vollrath 1300 10" W x 19.75" D x 3.81" H Beige Plastic Half Size
More from Hatco
Hatco MCG14S Multi Contact Grill, 14"
Hatco ITQ-1000-1C Toast-Qwik® Conveyor Toaster
Hatco MCG14G Multi Contact Grill, 14"
Hatco HW-43 Food Warmer, electric, countertop
Hatco GRBW-48 Glo-Ray® Buffet Warmer, 48"