Hatco C-45-240-3-QS 6 Gallons Electric Compact Booster Heater - 240 Volts
Shop all Hatco Booster Heater
SKU:
C-45-240-3-QS
MPN:
C-45-240-3-QS
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • Castone® lined for corrosion resistance
  • NSF and cULus certified
  • Made in USA support
  • 6 gallon stainless steel tank
  • 240v 3-Ph electric for heavy use
  • 45 kW power for quick recovery
Weight145 LBS
Height18 (H)
Width18 (W)
Depth24 (D)
ManufacturerHatco
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage240v
Power TypeElectric
Wattage45 Kilowatts
Weight145 LBS
Height18 (H)
Width18 (W)
Depth24 (D)
ManufacturerHatco
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage240v
Power TypeElectric
Wattage45 Kilowatts
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • Dishwashing Equipment
  • Booster Heater
  • Dishwashing Equipment
  • Booster Heater
Related products
picture
Empress BT 4232500 4.25" X 3.25" 2 Ply White Premium Virgin Bath Tissue (96 Per Case)
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco PRT-1 Printer Shelf
Pro IconFree shipping
Thunder Group PLSS111BK 11" Black Polycarbonate Solid Serving Spoon
American Metalcraft RSGB3 9" W x 9" H Black Stainless Steel Geometric Rise Set
Pitco SELV14TX-C/FD 15.63" W Electric Solstice Reduced Oil Volume Fryer System - 208 Volts
Service Ideas 1C-BF-COCONUT-MOD 1.5" H Metal "Coconut" Beverage ID Tent
Norlake 11X24X7-7 COMBO 132" W Embossed Coated Steel 26 Gauge Fast-Trak Indoor Two Compartment Walk-In Box Only
000812-25M SPINDLE, COLD (LEFT-TO-CLOSE) FOR ETERNA CARTRIDGE
More from Hatco
Hatco MCG14S Multi Contact Grill, 14"
Hatco ITQ-1000-1C Toast-Qwik® Conveyor Toaster
Hatco MCG14G Multi Contact Grill, 14"
Hatco HW-43 Food Warmer, electric, countertop
Hatco GRBW-48 Glo-Ray® Buffet Warmer, 48"