Hatco CSSBFR-48-S 51" W Electronic Controls Simulated Stone Cold Shelf - 120 Volts
Shop all Hatco Frost Top and Cold Slab Units
SKU:
CSSBFR-48-S
MPN:
CSSBFR-48-S
zoom
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Hatco cssbfr-48-s simulated stone cold shelf is 51" wide with a 48" refrigerated top and electronic temperature controls. The bottom-mounted unit uses R-513A refrigerant, delivers 5/8 HP power, and includes a remote refrigeration kit.
  • Made in USA for consistent quality
  • R-513A refrigerant compliant with standards
  • Simulated stone surface for durable prep and display
  • Remote refrigeration included, shipped loose
  • Electronic controls for precise temperature management
Weight169 LBS
Width51 (W)
Depth27 (D)
Filter TypeHot / Cold Shelves
Refrigerant TypeR-513A
Voltage120v
RefrigerationSelf-Contained
StyleRefrigerated
DesignBottom Mounted
Weight169 LBS
Width51 (W)
Depth27 (D)
Filter TypeHot / Cold Shelves
Refrigerant TypeR-513A
Voltage120v
RefrigerationSelf-Contained
StyleRefrigerated
DesignBottom Mounted
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Related products
picture
Quantum TTK-10 120" H Chrome Plated Overhead Track Kit