Hatco ED20-10818 108" W x 18" H x 18" D Stainless Steel Single-Sided Full-Service Flav-R-Shield ED20 Food Shield
Shop all Hatco Sneeze Guards
SKU:
ED20-10818
MPN:
ED20-10818
zoom
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Hatco ed20-10818 stainless steel food shield is 108" wide, 18" high, and 18" deep. It features heat-tempered glass, polished edges, and a 3/8" thick top shelf.
  • Countertop single-sided full-service design
  • NSF component certified, made in the USA
  • 301.18 pounds shipping weight
  • 108" W x 18" D x 18" H tempered glass shield
  • 1" OD brushed 304 stainless steel posts
  • 3/8" thick top shelf and 3/4" radius corners
Weight304.18 LBS
Height18 (H)
Width108 (W)
Depth18 (D)
Item TypeSneeze Guards
Filter TypeSneeze Guards
Frame ConstructionStainless Steel
ServiceFull-Service
Width (side - side)104" - 109"
ManufacturerHatco
StyleSingle Sided
Service TypeFull Service
Weight304.18 LBS
Height18 (H)
Width108 (W)
Depth18 (D)
Item TypeSneeze Guards
Filter TypeSneeze Guards
ServiceFull-Service
Width (side - side)104" - 109"
ManufacturerHatco
StyleSingle Sided
Service TypeFull Service
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • Salad Bar Equipment and Accessories
  • Sneeze Guards
  • Sneeze Guards
Related products
picture
Pro IconFree shipping
picture
Rosseto GLS042B 14.2" W x 2.2" H Black Handmade Glass Round Stelo Bowl (2 per Set)
Pro IconFree shipping
Advance Tabco TKMG-368 96" W x 36" D Galvanized Base 16 Gauge Work Table
Advance Tabco SLB-83C 96" W x 18" D Stainless Steel 3 Bowls Special Value Sink Unit
Advance Tabco TAG-302 24" W x 30" D Stainless Steel 16 Gauge Work Table
Hatco IWB-6 Stainless Steel Six Pans Drop-In Cold Food Unit
Hatco B950-48 48" W x 18" D Self-Service 2 Bays Flav-R-Shield B950 Food Shield
Hatco FS2HAC-4PT 24.13" W Digital Countertop Flav-R-Savor Air Curtain Heated Display Pass-Thru Cabinet - 120/208 Volts 3389 Watts
Caddy Corporation T-566 Undershelf Starter (Pans Not Included)
Yanco BL-512 12" W Porcelain Rectangular Rolled Edge Blue Star Plate
More from Hatco
Hatco MCG14S Multi Contact Grill, 14"
Hatco ITQ-1000-1C Toast-Qwik® Conveyor Toaster
Hatco MCG14G Multi Contact Grill, 14"
Hatco HW-43 Food Warmer, electric, countertop
Hatco GRBW-48 Glo-Ray® Buffet Warmer, 48"