Hatco EP21-10818 108" W x 18" D Stainless Steel Frame Full-Service Pass-Over Single-Sided Flav-R-Shield EP21 Food Shield
Shop all Hatco Sneeze Guards
SKU:
EP21-10818
MPN:
EP21-10818
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Hatco EP21-10818 pass-over food shield features a 108" wide, 18" deep stainless steel frame with 1/4" tempered glass and 3/4" radius corners. It mounts on countertops, has a glass top shelf, and meets NSF and CSA standards, made in the USA.
  • NSF certified for food safety
  • Front posts tilted 80° for serving
  • Made in the USA, full-service installation
  • 108" W x 18" D tempered glass protection
  • 1" OD brushed 304 stainless posts
  • 1/4" heat-tempered glass with polished edges
Weight89 LBS
Height17.25 (H)
Width108 (W)
Depth18 (D)
Item TypeSneeze Guards
Filter TypeSneeze Guards
Frame ConstructionStainless Steel
ServiceFull-Service
Width (side - side)104" - 109"
ManufacturerHatco
StyleSingle Face
Service TypeFull Service
Weight89 LBS
Height17.25 (H)
Width108 (W)
Depth18 (D)
Item TypeSneeze Guards
Filter TypeSneeze Guards
ServiceFull-Service
Width (side - side)104" - 109"
ManufacturerHatco
StyleSingle Face
Service TypeFull Service
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • Salad Bar Equipment and Accessories
  • Sneeze Guards
  • Sneeze Guards