Hatco GR2A-48D6 51.5" W Aluminum Double Glo-Ray Designer Dual Strip Heater - 120 Volts 1600 Watts
Shop all Hatco Decorative Strip Style Heating Lamps
SKU:
GR2A-48D6
MPN:
GR2A-48D6
zoom
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Transform your food service with the Hatco GR2A-48D6, a 51.5" aluminum double Glo-Ray dual strip heater. This efficient unit operates at 1600 Watts, providing warmth and enhancing presentation in any culinary setting.
  • CSA certified for safety
  • Easy installation and use
  • Unlighted design for a sleek look
  • Efficient 1600 Watts heating power
  • Infrared technology for heat retention
  • Durable aluminum for longevity
Weight48 LBS
Height3.5 (H)
Width51.5 (W)
Depth21 (D)
Item TypeUnlighted
FinishAluminum
Length49" - 54"
Type of ElementMetal Heating Rod
Voltage120v
ManufacturerHatco
Phase1-Ph
Hertz60
StyleDouble
Weight48 LBS
Height3.5 (H)
Width51.5 (W)
Depth21 (D)
Item TypeUnlighted
FinishAluminum
Length49" - 54"
Voltage120v
ManufacturerHatco
Phase1-Ph
Hertz60
StyleDouble
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • UL EPH Classified certification
  • Food Holding and Warming Equipment
  • Decorative Strip Warmer
  • Decorative Strip Warmer
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Hatco
Hatco MCG14S Multi Contact Grill, 14"
Hatco ITQ-1000-1C Toast-Qwik® Conveyor Toaster
Hatco MCG14G Multi Contact Grill, 14"
Hatco HW-43 Food Warmer, electric, countertop
Hatco GRBW-48 Glo-Ray® Buffet Warmer, 48"