Hatco GR3SDS-39DCT 39.18" W x 27.49" D Aluminum Dual Shelves Countertop Glo-Ray Designer Slant Display Warmer with Curved Canopy - 120 Volts
SKU:
GR3SDS-39DCT
MPN:
GR3SDS-39DCT
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • LED display lights improve presentation
  • Hardcoated heated base keeps temperature stable
  • Dual slanted heated glass shelves for display
  • Adjustable thermostat for precise control
  • Curved canopy concentrates heat and enhances visibility
Weight189 LBS
Height26.49 (H)
Width39.18 (W)
Depth27.49 (D)
ConstructionAluminum & Painted Metal
ControlsThermostatic
Shelf TypeSlanted
Shelves2
Width (side - side)30" - 39"
Shelf ConstructionGlass||Glass
ManufacturerHatco
Amps12.8, 5
Phase1-Ph
Hertz60
Number of Shelves2 Shelves
Voltage120v
Weight189 LBS
Height26.49 (H)
Width39.18 (W)
Depth27.49 (D)
ControlsThermostatic
Shelf TypeSlanted
Shelves2
Width (side - side)30" - 39"
Shelf ConstructionGlass||Glass
ManufacturerHatco
Amps12.8, 5
Phase1-Ph
Hertz60
Number of Shelves2 Shelves
Voltage120v
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CE Certified certification
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • UL EPH Classified certification
  • Food Display and Merchandising
  • Countertop Hot Food Display Warmer
Related products
picture
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco VKG-303 36" W x 30" D 304 Stainless Steel 14 Gauge Galvanized Base Work Table