Hatco GR5AHL-24 24" W Aluminum Single Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 506 Watts
Shop all Hatco Strip Warmer
SKU:
GR5AHL-24
MPN:
GR5AHL-24
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Maximize food service efficiency with the Hatco GR5AHL-24 24" Aluminum Single Glo-Ray Infrared Strip Heater.
  • NSF certified for safety
  • Remote control for adjustments
  • Ideal for keeping food warm
  • Efficient 506 Watts heating
  • Compact design fits kitchens
  • Durable aluminum for longevity
Weight20 LBS
Height3 (H)
Width24 (W)
Depth6 (D)
Item TypeLighted
Length19" - 24"
Type of ElementMetal Heating Rod
ManufacturerHatco
Phase1-Ph
Hertz60
StyleSingle
ConstructionSingle
MaterialAluminum
Voltage120v
Wattage506 Watts
Weight20 LBS
Height3 (H)
Width24 (W)
Depth6 (D)
Item TypeLighted
Length19" - 24"
ManufacturerHatco
Phase1-Ph
Hertz60
StyleSingle
ConstructionSingle
MaterialAluminum
Voltage120v
Wattage506 Watts
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Food Holding and Warming Equipment
  • Strip Warmer
  • Strip Warmer
Related products
picture
Quantum 1836C 36" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf