Hatco GR5AHL-72 72" W Aluminum Single Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 1744 Watts
Shop all Hatco Strip Warmer
SKU:
GR5AHL-72
MPN:
GR5AHL-72
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Transform your food service with the Hatco GR5AHL-72, a 72" aluminum Glo-Ray infrared strip heater for efficient warming. It operates at 1744 watts for consistent heat to keep dishes at optimal serving temperatures.
  • NSF certified for commercial use
  • Remote control for precise adjustments
  • Operates at 120 volts for standard outlets
  • Efficient infrared heating for food safety
  • Compact design fits kitchen spaces
  • Durable aluminum for longevity
Weight33 LBS
Height3 (H)
Width72 (W)
Depth6 (D)
Item TypeLighted
Length67" - 72"
Type of ElementMetal Heating Rod
ManufacturerHatco
Phase1-Ph
Hertz60
StyleSingle
ConstructionSingle
MaterialAluminum
Voltage120v
Wattage1744 Watts
Weight33 LBS
Height3 (H)
Width72 (W)
Depth6 (D)
Item TypeLighted
Length67" - 72"
ManufacturerHatco
Phase1-Ph
Hertz60
StyleSingle
ConstructionSingle
MaterialAluminum
Voltage120v
Wattage1744 Watts
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Food Holding and Warming Equipment
  • Strip Warmer
  • Strip Warmer
Related products
picture
Advance Tabco FMG-247 84" W x 24" D Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Adjustable Undershelf Work Table
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco WCH-15-96 96" W x 15" D Stainless Steel Enclosed Design Wall Mount Cabinet
Pro IconFree shipping
Hatco UGA-30D6 30" W Aluminum Double Ultra-Glo Infrared Strip Heater - 120 Volts 1500 Watts
Yanco SM-12 12 Oz. Clear SAN Beverage Glass - Pack of 24
Thunder Group NS703W 10.25" Dia. NuStone White Melamine Round 3-Wells Compartment Plate