Hatco GRA-132D6 132" W Aluminum Double Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 4640 Watts
Shop all Hatco Strip Warmer
SKU:
GRA-132D6
MPN:
GRA-132D6
zoom
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Transform your food service with the Hatco GRA-132D6 132" W Aluminum Double Glo-Ray Infrared Strip Heater. This efficient heater operates at 4640 Watts, keeping your dishes warm and ready to serve while preserving quality and flavor.
  • NSF and CULUS certified for safety
  • Compact design fits various spaces
  • Made in USA for quality assurance
  • Efficient 4640 Watts heating power
  • Double heating element for even warmth
  • Durable aluminum construction for longevity
Weight76 LBS
Height2.5 (H)
Width132 (W)
Depth18 (D)
Item TypeUnlighted
Length121" - 144"
Type of ElementMetal Heating Rod
ManufacturerHatco
Phase1-Ph
Hertz60
StyleDouble
ConstructionDouble
MaterialAluminum
Voltage120v
Wattage4640 Watts
Weight76 LBS
Height2.5 (H)
Width132 (W)
Depth18 (D)
Item TypeUnlighted
Length121" - 144"
ManufacturerHatco
Phase1-Ph
Hertz60
StyleDouble
ConstructionDouble
MaterialAluminum
Voltage120v
Wattage4640 Watts
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • Food Holding and Warming Equipment
  • Strip Warmer
  • Strip Warmer